דרך היהלום, (ואג'ריאנה בסנסקריט) הינה לימוד שניתן למספר מועט של תלמידים מוכשרים במיוחד, אשר הכירו בטבע הבודהה שבכל היצורים. תלמידים אלו היו מסוגלים להזדהות עם הבודהה ובאמצעות דוגמה זו להארה, קיבלו שיטות אשר אפשרו להם לממש את ההארה במהירות רבה ואף בתקופת חיים אחת. התיאוריה מאחורי הואג'ראינה מבוססת על הפילוסופיה של המהיאנה ומכילה השקפות שונות לגבי ריקות ולימודים אודות טבע הבודהה, אשר טבוע בכל היצורים.

בדיוק כפי ששמן הסומסום קיים באופן טבעי בזרעי השומשום, כך טבע הבדוהה, היכולת להגיע להארה, קיים בתודעתם של היצורים. בכדי להפיק את השמן יש להפעיל לחץ על זרעי השומשום. בכדי לגלות את טבע הבודהה עלינו לעבוד עם תודעתנו, לתרגלה ולפתחה.

בודהה אמר, בהקשר לואג'ריאנה, שכל מה שקורה, קורה בתודעה. לכן הכל תלוי בתודעה – העולם הוא כפי שאנחנו רואים אותו. לפי תיאוריית טבע הבודהה, טבע התודעה הינו ההארה עצמה. לכן מתרגלי ואג'ריאנה מבטיחים ומתרגלים לראות שלמות בהכל ולומדים כיצד למצוא ולבטא שלמות זאת. הם פונים באופן ישיר לטבע הבודהה ומעוררים את איכויותיו בהשקפתם ובהתנהגותם, תוך שהם מתעלמים מגילויים של בורות (אשר גם כך ריקים ואשלייתיים). האדם מנסה באופן זה לראות את העולם כפי שבודהה רואה אותו ולפעול בהתאם להתנהגותו של בודהה. הבודהיסט אשר מתרגל וג'ריאנה באופן עמוק ומוצלח, נקרא לרוב "יוגי".

איכות מיוחדת לדרך היהלום הינה האפשרות שמעניקה למתרגל להפוך כל חוויה והתנסות לכדי צעד בדרך לאמת המוחלטת, הטבע המהותי של תודעתנו. בדרך זו משתחרר המתרגל מדוגמות למיניהן ומקבל את האפשרות לפתח את כל איכויות התודעה מבלי להתבודד מהחברה.

דרך היהלום מבוססת על שלושה עמודים: ההשקפה – טבע התודעה הינו טהור לחלוטין ומושלם; מדיטציה – התמרת התיאוריה לחוויה ישירה; ופעולה – הנובעת מתוך ההשקפה העמוקה שהמתרגל משיג באמצעות לימוד ומדיטציה.